Poštovna na Sněžce 1603 m
Drobečková navigace

Hlavní stránka > O Poštovně

O Poštovně

Česká Poštovna na Sněžce je nejvýše umístěnou stavbou v České republice. Uvnitř této unikátní stavby můžete využít listovních služeb a odeslat pohled z nejvyššího místa v ČR.
 V naší nabídce najdete originální pohledy i suvenýry. Součástí Poštovny je i občerstvení s nabídkou teplých i studených nápojů, také si můžete vybrat něco malého k snědku. Unikátní vyhlídková terasa na střeše Poštovny nabízí rozhled po Čechách i Polsku.

Z historie

Původní roubená chata na Sněžce pravděpodobně pochází asi z poloviny 19. století. První známá zmínka o ní je ke 2. červenci 1875, kdy v ní byla umístěna rakouská c. k. telegrafní stanice. Od září 1899 začala sloužit jako česká poštovna a fungovala tak až do obsazení Sudet Německem v roce 1938.Od roku 1948 sloužila jako kiosek patřící k  České boudě. Po druhé světové válce už nebyla poštovní činnost obnovena a sloužila jako skladiště. V letech 1993–1995ji zrekonstruovala a poštovní služby a kiosek rychlého občerstvení v ní na Sněžce obnovila Jaroslava Skrbková, bývalá poštmistrová z Velké Úpy. Jaroslava Skrbková byla
 i investorem nové poštovny.

Umístění

Budova stojí na místě, kde do roku 2004 stála budova České boudy, postavené zde roku 1868. Ta byla roku 1990 uzavřena hygieniky a neopravitelně poškozena dřevomorkou. Aby mohlo dojít ke stavbě poštovny, byla třísettunová Česká bouda postupně rozebrána a snesena do údolí pomocí lanovky a helikoptér.

Příprava stavby

S moderním projektem nesouhlasili ochranáři, požadující místo moderní stavby variaci na tradiční krkonošskou chatu. Krkonošský národní park nebyl spokojen s tím, že na podobu stavby předložil investor pouze jediný návrh architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Vyhlásil proto architektonickou soutěž. Tři architektonické ateliéry vypracovaly devět alternativních návrhů, ale nakonec byl opět nejlépe hodnocen mírně modifikovaný původní návrh, označený „Anežka“. Tento návrh byl následně realizován.

Budova

Konstrukce České Poštovny je dřevěnou skládačkou z 20 tisíc dílů. Stavba se terénu dotýká pouze dvanácti patkami (zabetonované ocelové profily). Plášť stavby je tvořen zdvojeným sklem a dřevěnými okenicemi, jejichž nastavením je možno Poštovnu proměnit z moderní prosklené budovy v dřevěnou boudu, a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám. Žaluzie jsou ovládány unikátním hydraulickým systémem. V době námrazy musí být žaluzie uzavřeny a nelze s nimi manipulovat. U severní strany Poštovny se tyčí venkovní točité schodiště, které vede na vyhlídkovou terasu, přístupnou do doby prvních mrazů. K vytápění Poštovny slouží topné panely umístěné na stropě stavby. Voda pro občerstvení je tažena z polské meteorologické stanice. Při prvních mrazech musí být voda ze systému vypuštěna a dále je donášena obsluhou Poštovny. Vyprodukované odpady včetně chemického WC obsluhy jsou sváženy autem příp. lanovkou do Pece pod Sněžkou. Sklepy původní České boudy byly zachovány, nyní slouží jako zázemí budovy.

Budova byla 10. srpna 2007 vysvěcena arcibiskupem Karlem Otčenáškem ve jménu sv. Anežky české a otevřena prezidentem Václavem Klausem.

Vlastníci a provoz

Původním investorem a vlastníkem nové poštovny byla Jaroslava Skrbková, bývalá poštmistrová z Velké Úpy (která předtím
s manželem koupila a v roce 1995 obnovila původní, starou poštovnu na Sněžce). Koncem roku 2011 ji koupil Milan Blaha
z Moravské Třebové, který ji provozoval se svou rodinou až do ledna 2021, kdy poštovnu prodal firmě Piange zastoupené panem Eugeniem Bramerini.

Zásobování

Česká Poštovna má k zásobování povolen výjezd přes polskou stranu Krkonoš. Tento výjezd je možné uskutečnit pouze od jara do podzimu za přísně stanovených podmínek. V zimě je Sněžka nesjízdná jakýmkoli dopravním prostředkem. V zimě 2012 a 2013, v době rekonstrukce lanovky, byla poštovna zásobována pouze za pomoci nosičů. Nyní využíváme k zásobování kombinaci auta
a lanové dráhy. Zásobování i tak klade velké nároky na fyzickou zdatnost zaměstnanců Poštovny.

Pravidelné akce

Sněžka Sherpa Cup

Závod horských nosičů, jenž založil Poštovna team pod vedením Milana Blahy v roce 2012. Od té doby se pořádá zimní a letní varianta. Soutěž je otevřena každému, kdo má dost sil
a odvahy.

Pouť sv. Vavřince

Tradiční pouť na Sněžku pořádaná při příležitosti svátku sv. Vavřince 10. srpna. Akce je každoročně doprovázená předními církevními a politickými představiteli.