Poštovna na Sněžce 1603 m
Drobečková navigace

Hlavní stránka > FAQ

Často kladené dotazy

Je možné přespat na Sněžce?

Poštovna, budova Lanovky, ani polská budova meteostanice nenabízí ubytování pro turisty. Na území Krkonošského národního parku není povoleno táboření. Hřebenové partie jsou součástí 1. zóny KRNAP, tedy toho nejcennějšího co v Česku máme, kde není možné chodit volným terénem mimo značené cesty. Při přenocování byste se tedy mohli snadno dostat do konfliktu se zákonem. Po celých horách je ale dostatečně široká nabídka ubytování v horských boudách, hotelech a penzionech za dostupné ceny, že není nutné přespávat pod širým nebem. (Zdroj KRNAP)

Dá se na Sněžku vyjet na kole?

Ne, na Sněžku není možné na kole legálně vyjet, a to ani z České, ani z Polské strany. V Krkonošském národním parku je možné jezdit na kolech pouze na oficiálně vyhrazených cyklotrasách. Zákon o ochraně přírody a krajiny říká, že na kolech nelze jezdit nikde jinde, než po vyhrazených trasách. Správa KRNAP proto vyhradila více než 400 km oficiálních cyklotras (http://www.krnap.cz/cyklotrasy-krnap/). Většina cyklostezek je zokruhovaných. Jen několik málo je slepých, tedy že na jejich konci nelze pokračovat dál a cyklisté se musí vrátit. Jedná se o cyklostezky k Luční boudě, Labské boudě, Vosecké boudě a k Jelence. Je třeba mít na paměti, že nebezpečí kolize mezi pěšími a cyklisty je reálné a je třeba být opatrný a ohleduplný. (Zdroj KRNAP)

Kudy a je vůbec možné jet na Sněžku s kočárkem?

Je důležité si zodpovědět otázku, zda vám nečiní problém jet s kočárkem do kopce, po kamenech, lesní cestou? Pokud jste s takovýmto terénem obeznámeni, jistě dokážete vyjet i na Sněžku. Doporučujeme trasu přes Luční Boudu a zpět, jelikož trasu přes Růžohorky tvoří schody, přes Obří důl je cesta strmá a úzká. Pohodlnou variantou je i vyvezení se i s kočárkem novou lanovkou až na Sněžku a poté už jen dolů přes Luční boudu. Do POŠTOVNY JE VSTUP S KOČÁRKY ZAKÁZÁN vzhledem k úzkým prostorám a davům turistů. Buďte prosím ohleduplní a kočárek zaparkujte např. pod Poštovnou. Vy i vaše děti jste vítáni. 

Chtěli bychom mít svatbu / jednání / setkání…na Poštovně.

Prostory Poštovny je možné si pronajmout. Pro bližší informace nás kontaktujte nejlépe e-mailem, ve kterém specifikujete své požadavky. Před tím, než začnete akci na Poštovně plánovat, doporučujeme nejdříve Poštovnu i Sněžku osobně navštívit.

Můžeme na Sněžku vyjet autem?

Ne nemůžete. Není možné získat jednorázové povolení. Povolenka vydaná pro Poštovnu na Sněžce platí pouze pro výjezd přes polskou stranu, výjezd a sjezd je kontrolovaný a možný pouze v určitých hodinách. Výjezd slouží pouze pro zásobování Poštovny a máme zákaz vývozu pro komerční účely. Nežádejte nás tedy prosím o vyvezení soukromých osob nebo materiálu z jakýchkoliv důvodů. Děkujeme.

Kdy je otevřená vyhlídková terasa na střeše Poštovny?

Vyhlídková terasa je zpřístupněna v otvírací době Poštovny a v období od jara do podzimu - kdy je možné postavit zábradlí, podlaha již není namrzlá a nehrozí tedy pád návštěvníků. Vstup na terasu je umožněn točitým schodištěm přes turniket. Žeton do turniketu stojí 10 Kč a zakoupit ho můžete o okénka v Poštovně.

Otevřete nám občerstvení na východ slunce?

Pokud se bude jednat o organizovanou akci alespoň o 100 lidech, jsme ochotni Poštovnu otevřít. Akci potřebujeme nahlásit alespoň 2 týdny předem.

Proč máte na terase cedulky Zákaz vstupu?

Terasa je zpřístupněna pouze v otvírací době Poštovny. Jinak je kompletně obehnána malým plůtkem. Pokud by turisté tento plot respektovali, nebyly by žádné cedulky nutné... Tím, že přelezete plot, se dostáváte na soukomý pozemek, kde mimo otvírací dobu , při vší úctě, nejste vítáni. Hlavním důvodem je ale umístění ubytování pro nocleh obsluhy přímo pod touto terasou. Lidé, kteří plot ani zákaz nerespektují každé ráno budí naši obsluhu. Jistě chápete, že to není příjemné a proto vás prosíme, sledujte východ slunce z jiných míst na Sněžce. V otvírací době jste vítáni.